50 lat pracy zawodowej- dyrektorki GBP Luzino Marii Krośnickiej

1 października 2021 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

odbyła się uroczystość jubileuszowa – 50 lat pracy zawodowej- dyrektorki GBP Luzino Marii Krośnickiej. Spotkanie otworzyła pani Barbara Gusman, dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. Ciepłymi słowami przywitała gości – przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, dyrektorów gminnych bibliotek publicznych, dyrektorów szkół z terenu gminy Luzino, przedstawicieli Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina, przedstawicieli stowarzyszeń, pracowników biblioteki w Luzinie oraz przyjaciół i bliskich Jubilatki.

W części oficjalnej z laudacją wystąpił Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel, Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer, przewodniczący Rady Gminy Luzino Bartłomiej Formela, Radna i Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej działającej przy bibliotece w Luzinie Aleksandra Meyer, dyrektorzy szkół podstawowych w Luzinie Kazimierz Bistroń i Dariusz Rompca, prezeska Stowarzyszenia Pro Brono Zofia Botulińska, prezes ZK-P/o Luzino Mieczysław Bistroń oraz poszczególni przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek, koledzy i koleżanki Jubilatki. Wspominając lata wspólnej pracy przekazali Pani Marii Krośnickiej wyrazy podziwu dla jej kulturalno-społecznej działalności, a także podziękowali za wsparcie w realizacji wielu wspólnych projektów.

W drugiej części spotkania wystąpił zespół Mellowell. Przy kawie i jubileuszowym torcie toczyły się rozmowy o kulturalnych wydarzeniach minionych lat i o bliższych i dalszych planach.

Maria Krośnicka jest pracownikiem placówek kultury od pięćdziesięciu lat. Matka Marii pracowała jako bibliotekarz i ta pasja została przekazana córce, która również całe zawodowe życie  – po ukończeniu Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarstwa we Wrocławiu – poświęciła pracy bibliotekarskiej. Początkowo pracowała w charakterze bibliotekarza w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, a następnie dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Natomiast od 1990 roku dyrektor placówek upowszechniania kultury – Gminnej Biblioteki Publicznej i GOK-u. Głównym motywem pracy w środowisku wiejskim było i jest wyrównywanie szans między młodzieżą wiejską i miejską przez prowadzenie zajęć artystycznych i edukacyjnych.

Pięćdziesiąt lat pracy z książkami i z ludźmi, którzy książki czytają spowodowało, że Maria Krośnicka stała się symbolem życia kulturalnego w Luzinie. Rzeczywiście nie było chyba w ostatnim półwieczu wydarzenia kulturalnego, którego animatorką, organizatorką bądź współorganizatorką nie byłaby Pani Lila (tak właśnie powszechnie nazywana jest w luzińskim środowisku). Nadanie imion szkołom z terenu gminy Luzino i powiatu wejherowskiego, np. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lecha Bądkowskiego, Szkoła Podstawowa nr 2 im prof. Gerarda Labudy (dawne Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich),  samo nadanie imienia Bibliotece im. Leona Roppla w Luzinie, współtworzenie i aktywne działanie w luzińskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, setki spotkań autorskich, promocja wielu książek, udział w Narodowym Czytaniu to tylko niektóre przykłady działań Marii Krośnickiej, które zawsze wykraczały poza standardowe obowiązki zawodowe. Na szczególną uwagę zasługuje praca Marii Krośnickiej jako animatora życia teatralnego w Luzinie. Niewątpliwie jej działania spowodowały odrodzenie się przedwojennego ruchu teatralnego w Luzinie. Działający w Luzinie do dnia dzisiejszego Amatorski Teatr Dramatyczny ma na swym koncie mnóstwo sukcesów na scenach nie tylko krajowych. Sztuki sceniczne reżyserowane przez Marię Krośnicką najczęściej realizowane były w języku kaszubskim i zawsze stawały się wydarzeniami kulturalnymi, szczegółowe informacje na ten temat odnajdziemy w publikacji książkowej „80-lecie Regionalnego Teatru z Luzina”.

Pani Maria jest  autorką bądź współautorką wielu artykułów i publikacji książkowych. Wieloletnia przyjaźń z profesorem Gerardem Labudą ostatecznie przyczyniła się do powstania w Wejherowie Książnicy im. prof. Gerarda Labudy.

Wydaje się, że całe zawodowe życie Marii Krośnickiej ogniskowało się wokół literatury oraz szeroko rozumianych spraw kaszubskich. Jej działania stały się dowodem na kaszubskość ziemi luzińskiej. Swą pracę zawsze traktowała jako misję, nigdy nie zamykała się w książce, wychodziła do ludzi, z którymi żyła i współtworzyła świat kultury w Luzinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

Zobacz również

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

grudzień 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Tagi