78. Rocznica Marszu Śmierci Obozu Koncentracyjnego Stutthof

25 stycznia rozpoczęto obchody 78. Rocznicy Marszu Śmierci Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Lądowa ewakuacja więźniów była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach funkcjonowania obozu. Między 3 a 5 lutego do Luzina dotarły trzy kolumny więźniów- około 4000 chorych, zmęczonych, zmarzniętych i głodnych ludzi. W tym czasie we wsi organizowano miejsca noclegowe oraz kuchnie polowe. Wiele osób z narażeniem własnego życia ratowało, ukrywało i dokarmiało więźniów.

3 i 4 lutego 2023 roku oddaliśmy hołd pamięci wszystkim uczestnikom, ofiarom i osobom udzielającym pomocy więźniom.


W piątek w uroczystej mszy św. w intencji uczestników Marszu Śmierci, która na stałe weszła do kalendarza uroczystości gminnych, uczestniczyli mieszkańcy, pan Wójt Jarosław Wejer z małżonką, radna Aleksandra Meyer. oraz bibliotekarze. Po mszy przeszliśmy na cmentarz parafialny, do Mogiły Stutthowiaków, gdzie złożyliśmy wiązankę oraz znicze.

W sobotę, 4 lutego, odbył się spacer edukacyjny po Luzinie, trasą Marszu Śmierci, który zakończył się projekcją filmu oraz rozmową w czytelni biblioteki.

 

 

Bibliotekarze z Luzinie serdecznie dziękują za wsparcie inicjatywy oraz pomoc w organizacji wydarzenia Wójtowi Gminy Luzino oraz Radzie Gminy Luzino, reprezentowanej przez radną Aleksandrę Meyer.

Dziękujemy uczestnikom spaceru za wspólną rozmowę i uwagi, które inspirują do podejmowania kolejnych działań upamiętniających te trudne wydarzenia.

Osobne serdeczne podziękowania dla Organizacja Imprez Aleksandra – Aleksandra Meyer za przygotowanie słodkiego poczęstunku na zakończenie sobotniego spaceru.

Zobacz również

Grupa Zabawowa- zapisy

W związku z ogromnym zainteresowaniem ogłaszamy nabór do Grupy Zabawowej. Zajęcia odbywać się będą w PONIEDZIAŁKI w godz. 11-12:30 Wszystkie miejsca są już zajęte Ilość

Czytaj więcej »

Ferie w Kębłowie

Twórczy tydzień zajęć feryjnych za nami ❤️ ❄️ Stworki- Gniotki z użyciem samorobnej ciastoliny ❄️ Biżuteria z koralików- bransoletki, zawieszki na telefon, naszyjniki ❄️ Szkatułki,

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

luty 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3

Tagi