Adam Robiński – spotkanie DKK

 W luzińskiej Bibliotece, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Adamem Robińskim autorem książki  „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”. Wieczór prowadziła Natalia Soszyńska doświadczony copywriter. Konwersacja toczyła się w większym gronie, ponieważ na to spotkanie przybyło wielu czytelników.

 Podczas spotkania autor zaprosił nas na wędrówkę przez bieszczadzkie połoniny i wyludnione wsie pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy. Była to nie tylko relacja z podróży, która nie miała żadnego innego celu poza byciem w drodze, ale też współczesne spojrzenie na Bieszczady i szukanie odpowiedzi – czy są one w istocie takimi, do których przyzwyczaiły nas powtarzane stereotypy?

 Autor sam się nazywa obywatelem blokowiska z wielkiego miasta i ma odwagę pisać o Bieszczadach. Twierdzi, że to nie jest książka o wędrówce przez bezkresne połoniny, choć trafią się i spotkania z niedźwiedziami, czy wilkami, ale przede wszystkim „Kiczery” to podróż przez Bieszczady nieznane, leżące z daleka od turystycznych szlaków, ale pełne niezwykłych ludzkich losów.

   Adam Robiński, autor przepięknej książki „Hajstry”, Bieszczady przemierzył głównie pieszo. Zajrzał na stronę ukraińską, słowacką, ale przede wszystkim chciał dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy tam mieszkają. Bo to oni tak naprawdę napisali historię tego regionu, stara się objaśnić, jak powstał mit Bieszczad, gdzie jedni chcieli wyjechać, rzucając wszystko, a drudzy nie mogli się z nich wyrwać, bo nie mieli dokąd.

Spotkanie autorskie z naszymi czytelnikami może uznać za udane, a pełna sala zapewniła nam, że to co robi autor jest potrzebne. Książka Kiczery broni się sama, a zapytany jak sam by zaszufladkował swoją książkę odpowiedział bardzo wymijająco.

Dla miłośników Bieszczad „Kiczery” powinny stać się lekturą obowiązkową. Dla tych, którzy jeszcze nigdy na połoniny nie trafili, najlepszą zachętą, by ten błąd naprawić.

 

Zobacz również

Zakochany mózg

Spędź wigilię Walentynek w Bibliotece 🙂 Tym razem spojrzymy na miłość z punktu widzenia neurobiologii. Zastanowimy się m.in. nad tym co się dzieje w naszym

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

luty 2023
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
30
31
1
Młodzieżowy Klub Zaczytanych godz. 17
2
Młodzieżowy Klub Zaczytanych w filii w Kębłowie godz. 16:30
3
3 lutego o godz. 18.00 msza św. w intencji uczestników Marszu Śmierci, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie. Po mszy przemarsz ze zniczami na cmentarz parafialny i złożenie wiązanki na grobie ofiar Marszu Śmierci. Znicze będą dostępne przy wyjściu z Kościoła.
4
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
4 lutego edukacyjny spacer po Luzinie trasą Marszu Śmierci. Dotrzemy do głównych miejsc, w których zatrzymali się więźniowie w dniach 3-4 lutego 1945 roku. Spacer poprowadzi dr Aleksandra Kurowska- Susdorf, przewodnik po Muzeum KL Stutthof w Sztutowie, Kaszubach i Trójmieście.
5
6
7
8
9
Spotkanie autorskie z Michałem Sroką
10
11
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
12
13
14
15
16
17
18
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
19
20
21
22
23
24
25
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
26
27
28
1
2
3
4
5

Tagi