Adam Robiński – spotkanie DKK

 W luzińskiej Bibliotece, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Adamem Robińskim autorem książki  „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”. Wieczór prowadziła Natalia Soszyńska doświadczony copywriter. Konwersacja toczyła się w większym gronie, ponieważ na to spotkanie przybyło wielu czytelników.

 Podczas spotkania autor zaprosił nas na wędrówkę przez bieszczadzkie połoniny i wyludnione wsie pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy. Była to nie tylko relacja z podróży, która nie miała żadnego innego celu poza byciem w drodze, ale też współczesne spojrzenie na Bieszczady i szukanie odpowiedzi – czy są one w istocie takimi, do których przyzwyczaiły nas powtarzane stereotypy?

 Autor sam się nazywa obywatelem blokowiska z wielkiego miasta i ma odwagę pisać o Bieszczadach. Twierdzi, że to nie jest książka o wędrówce przez bezkresne połoniny, choć trafią się i spotkania z niedźwiedziami, czy wilkami, ale przede wszystkim „Kiczery” to podróż przez Bieszczady nieznane, leżące z daleka od turystycznych szlaków, ale pełne niezwykłych ludzkich losów.

   Adam Robiński, autor przepięknej książki „Hajstry”, Bieszczady przemierzył głównie pieszo. Zajrzał na stronę ukraińską, słowacką, ale przede wszystkim chciał dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy tam mieszkają. Bo to oni tak naprawdę napisali historię tego regionu, stara się objaśnić, jak powstał mit Bieszczad, gdzie jedni chcieli wyjechać, rzucając wszystko, a drudzy nie mogli się z nich wyrwać, bo nie mieli dokąd.

Spotkanie autorskie z naszymi czytelnikami może uznać za udane, a pełna sala zapewniła nam, że to co robi autor jest potrzebne. Książka Kiczery broni się sama, a zapytany jak sam by zaszufladkował swoją książkę odpowiedział bardzo wymijająco.

Dla miłośników Bieszczad „Kiczery” powinny stać się lekturą obowiązkową. Dla tych, którzy jeszcze nigdy na połoniny nie trafili, najlepszą zachętą, by ten błąd naprawić.

 

Zobacz również

Spacer z ziołami

Zapraszamy na Spacer z ziołami. Widzimy się już w najbliższą sobotę (15.06) Po okolicy oprowadzi nas pan Tomasz z Fundacja Ziołogród. Zaczynamy przy bibliotece o

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

czerwiec 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7

Tagi