Biblioteka w Luzinie w BLISKO

Biblioteka w Luzinie znalazła się wśród 47 bibliotek publicznych, nagrodzonych w konkursie dotacyjnym BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność! Dzięki projektowi „Biblioteka- moje miejsce na ziemi!” przez najbliższe dwa lata bibliotekarze będą wzmacniać swoje kompetencje w takich obszarach, jak np.:

– rozpoznawanie potencjału kulturowego lokalnej społeczności, 

– budowanie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa 

– tworzenie z partnerami projektów edukacyjno-animacyjnych

– współtworzenie z partnerami w bibliotece miejsca, które sprzyja organizacji spotkań, wspiera dobre rozmowy i buduje silne wspólnoty.

 

Program BLISKO zakłada szerokie wsparcie merytoryczne, szkoleniowe i opiekę tutora. 

Do tej pory biblioteka w Luzinie wzięła udział w trzydniowym szkoleniu w Radziejowicach oraz dwudniowej konferencji w Łodzi. W obu spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele
i przedstawicielki bibliotek z całej Polski. W domu Pracy Twórczej w Radziejowicach biblioteki rozmawiały o celach programu, lokalnych partnerstwach i planowanych działaniach. Był to znakomity czas na wymianę doświadczeń i kontaktów oraz wzajemne inspirowanie się pomysłami na organizację projektów oddolnych w swoich lokalnych społecznościach. Rozmowy i warsztaty prowadzili tutorzy z Kadry Kultury NCK oraz Fundacji Civis Polonus.

Z kolei czerwcowa konferencja dla beneficjentów programu BLISKO odbyła się pod hasłem „Czytanie jako kompetencja przyszłości”. Poza udziałem w inspirujących rozmowach na temat kluczowych kierunków rozwoju czytelnictwa w cyfrowym świecie, bibliotekarze
i bibliotekarki uczestniczyły w warsztatach i wizytach studyjnych w wybranych filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi oraz Mediatece MeMo. 

 

Obecnie w ramach programu BLISKO biblioteka w Luzinie realizuje trzy projekty edukacyjno-kulturalne promujące czytelnictwo, we współpracy ze Stowarzyszeniem Kaszubsko-Pomorskim, czy Świetlicą Integracyjną Skrzydła Anioła. Projekty skierowane są do odbiorców w różnym wieku: „Liczby i słowa- kreatywna głowa”- ogólnorozwojowe spotkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, „Kulturalnie? Naturalnie!!! -rodzinne wierszowanie”, czyli międzypokoleniowe spotkania w oparciu o wiersze polskich potów i „Ploty i sploty, czyli literatura i rękodzieło przy jednym stole”. W imieniu Biblioteki w Luzinie serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach. 

 

Ponadto do końca tego roku Biblioteka w Luzinie zaplanowała jeszcze realizację inspirujących warsztatów stacjonarnych oraz wyjazdy studyjne do najciekawszych bibliotek w kraju. Ze wsparcia szkoleniowego skorzystają bibliotekarze z gminy i powiatu oraz partnerzy projektu. 

Dodatkowo wraz z partnerami bibliotekarki z luzińskiej biblioteki przeprowadzą diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnej społeczności. Wyniki diagnozy będą podstawą do stworzenia regulaminu konkursu na proczytelnicze inicjatywy oddolne. Realizacja inicjatyw zaplanowana jest na rok 2025.

 

Jednym z najistotniejszych założeń programu BLISKO jest promocja koncepcji biblioteki jako „trzeciego miejsca”, miejsca włączenia społecznego, dostępności, miejsca otwartego na  realizację różnorodnych pasji i dzielenia się zainteresowaniami. W taki sposób, by użytkownicy biblioteki mieli poczucie, że to miejsce, do którego przynależą, i które mogą współtworzyć. 

 

Program BLISKO Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Kwota dofinansowania 100 000 zł, całkowita wartość projektu 112 000 zł. 

Operatorzy Programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury. Projekt wspiera lokalnie Wójt Gminy Luzino oraz Rada Gminy Luzino. Serdecznie dziękujemy!

Zobacz również

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

lipiec 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Tagi