Niepodległa na Kaszubach

 „Niepodległa na Kaszubach”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Rodzinna gra terenowa- sprawozdanie

Udało się! Uratowaliśmy historię Luzina przed zapomnieniem. W ostatnią niedzielę 13- absolutnie fantastycznych i zupełnie nie pechowych drużyn uporządkowało pomieszane fakty i daty z dziejów

Weiterlesen "

Rodzinna gra terenowa

Uwaga Mieszkańcy, Uwaga Przybysze! Dziwne rzeczy dzieją się w Luzinie. Czas staje na głowie, współczesność miesza się z przeszłością, to co dawne przenika to nowe.

Weiterlesen "

Niepodległa na Kaszubach

Gminna Biblioteka Publiczna im. L. Roppla w Luzinie 8 września 2018. (w sobotę) zainaugurowała Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia” S. Żeromskiego i otwarciem wystawy „Marzenia Kaszubów o

Weiterlesen "

Gminna Biblioteka Publiczna im. L. Roppla w Luzinie 8 września 2018. (w sobotę) zainaugurowała Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia” S. Żeromskiego i otwarciem wystawy „Marzenia Kaszubów o Polsce” realizację autorskiego projektu „Niepodległa na Kaszubach”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Narodowe czytanie rozpoczął wójt Jarosław Wejer czytając list prezydenta RP Andrzeja Dudy do mieszkańców Gminy Luzino. Słowo wstępne o „Przedwiośniu” i Żeromskim w mistrzowski sposóbniepodlegla2018 202 przedstawił ks. proboszcz parafii św. Wawrzyńca Waldemar Waluk. Powieść czytali: radni (Bartłomiej Formela, Dorota Labudda, Wiesław Trepczyk), ks. Waldemar Waluk, prezes OSP Alicja Hinz, członek zarządu ZKP Luzino – Roman Klinkosz, nauczyciel z Gminnego Przedszkola Klaudia Gruba, aktorzy Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina (Mieczysław Bistroń, Łucja Danilczyk, Lucyna Dragan, Beata Kandzorra, Dawid Kołacz, Sebastian Koss, Teofil Sirocki, Gizela Stenka, Maria Wittstock, Marek Zelewski) oraz pracownicy biblioteki (Sławomir Jankowski, Krystyna Kotłowska i Maja Krośnicka).

Otwarcie wystawy nastąpiło po zakończeniu czytania „Przedwiośnia”. Gościem specjalnym była Pani Aleksandra Tatarczuk z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Warszawy.

„Marzenia Kaszubów o Polsce” to wystawa, która prezentuje działalność narodowo-wyzwoleńczą i obronę polskości na terenie Kaszub w latach: 1909-1945, 1946 do „Solidarności”. Można zobaczyć fotografie, legitymacje, dokumenty, fotogramy, grafiki, rękopisy, książki, odznaczenia, przedwojenny strój kaszubski, mundur harcerza z Wolnego Miasta Gdańsk i wiele innych ciekawych dokumentów. Materiały do wystawy otrzymaliśmy z rodzinnych kolekcji mieszkańców Gminy Luzino i Wejherowo oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie.

Dziękujemy rodzinom bohaterów naszej wystawy za udostępnienie tych cennych pamiątek. Ponadto składamy podziękowanie Pani Aleksandrze Meyer za wykonane dekoracje oraz zakładowi fotograficznemu „U Pani Fotograf” z ul. Młyńskiej w Luzinie za pomoc w przygotowaniu wystawy i dokumentację fotograficzną wydarzeń. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 20 listopada 2018.

UWAGA: Dokumenty związane z powyższym tematem w dalszym ciągu można dostarczać do biblioteki dopisując w ten sposób historię wielu rodzin z Kaszub.

 

SIEHE FOTOS