Zmierz się z tym, miarka XXL

Od wieków ludzkość dążyła do stworzenia miar jednakowych dla wszystkich, długo zadanie to nie mogło doczekać się satysfakcjonującej realizacji. Cale, stopy, sążnie, kroki i niezliczone rodzaje łokci – to niektóre tylko jednostki miar, którymi w Europie posługiwano się przez wieki.
I my na ostatnich warsztatach matematycznych próbowaliśmy zmierzyć się (z) różnymi jednostkami. Aby określić długości desek bez miarek, użyliśmy własnego ciała… W końcu zawsze mamy je pod ręką 😉. I dosłownie mierzyliśmy na kciuki, łokcie i stopy. Każdy miał do zmierzenia ten sam odcinek, ale wyniki wychodziły zdecydowanie różne… Szybko doszliśmy do wniosków, że musi być wspólna, ustalona dla wszystkich miara… No bo, jak zamówić np. 5 łokci materiału? I jakie to będą łokcie? Damskie, męskie, a może dziecięce? Musimy mieć pewność, że zamawiając 5 m tkaniny, tyle samo otrzymamy. I tu wkracza nasz METR. Król jednostek odległości, wszystkim dobrze znany i powszechnie używany! Podczas naszych rozważań pojawiła się jeszcze inna wątpliwość. W jakiej jednostce podamy długość Wisły, a w jakiej wielkość biedronki? Czy własny wzrost jest wygodniej mierzyć w decymetrach, metrach czy centymetrach? Na szczęście jednostki mają tę magiczną moc, że każda może zmienić się w inną.
I tak oto żonglowaliśmy jednostkami przegryzając ciasteczka, od centymetrów do kilometrów, przez decymetry, milimetry i na odwrót.
W drugiej części spotkania każda z drużyn stworzyła swój własny metr z podziałką na centymetry oraz decymetry. W efekcie powstało 10 metrów, które zawiasami wspólnie połączyliśmy w jedną rozkładaną, mega dużą miarkę Boba Budowniczego. Ćwiczyliśmy cierpliwość, dokładność, pracę zespołową. Na koniec zrobiliśmy mały eksperyment. Okazało się, że stając obok siebie i trzymając się za ręce mierzymy dokładnie 10 metrów, czyli całą długość miarki.

Teraz miarka jest już w Bazie Natura i można się z nią zmierzyć 🙂 . Czy będziecie mierzyć długość swojego skoku, wielkość waszego zespołu, czy swój wzrost. Korzystajcie z niej i bawcie się dobrze!

siehe Fotos

POBIERZ SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Projekt realizujemy w ramach programu granatowego „mPotęga”, organizowanego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

Überprüfen Sie auch

Kategorien

Kalender
Veranstaltungen

April 2024
Mo.DiMirNiederFr.SindSa.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Stichworte