Wstęp
ODSŁUCHAJ
Jest takie ważne miejsce, niedaleko nas, miejsce po dawnym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof. To tam, już od pierwszych dni II Wojny Światowej trafiali mieszkańcy Pomorza, aktywni, odważni Kaszubi, działacze z Wolnego Miasta Gdańsk. Ci, którzy pragnęli wolnej Polski, kochali wolność, po prostu chcieli być sobą. Początkowo był to obóz przejściowy dla Jeńców Cywilnych, następnie Obóz Specjalny, a od 1942 roku Obóz Koncentracyjny (Konzentrationslager Stutthof). Już 2 września 1939 roku przybył do obozu pierwszy transport składający się ze 150 osób. Obóz działał przez 2077 dni i był najdłużej istniejącym nazistowskim obozem na terenach wchodzących aktualnie do Polski. Przez cały ten okres łącznie przez (Obóz Koncentracyjny) Stutthof przeszło około 110 tysięcy ludzi z 28 krajów. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tysięcy.
Rok 1945 więźniowie witali z wielką nadzieją na wyzwolenie, nie wiedząc jeszcze wtedy, jak wielką cenę będą musieli zapłacić za swą wolność. Szybkie tempo radzieckiej ofensywy spowodowało, że władze Trzeciej Rzeszy podjęły decyzję o ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof w kierunku, odległego o 140 km, Lęborka. Przewidziano 7 dniowy marsz, który w rzeczywistości trwał kilkakrotnie dłużej. Skutkiem marszu była śmierć połowy z około 11500 więźniów, która 25 i 26 stycznia wyruszyła z obozu centralnego. Liczba ofiar byłaby znacznie większa, gdyby nie pomoc wielu mieszkańców kaszubskich wsi, w tym również Luzina.
Działalność Obozu Stutthof i jego ewakuacja, w styczniu 1945 roku, zwana Marszem Śmierci, odcisnęła piętno na historii Kaszubów. Tę historię mogą bardzo dobrze pamiętać Twoi pradziadkowie lub dziadkowie…
Gra opracowana na podstawie:
S.Fikus, „Zeznania świadków dotyczące Marszu Śmierci przez Luzino w styczniu i lutym 1945 oraz komentarze do tych wydarzeń”, maszynopis.
- Fikus „Luzino”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Zarząd Główny 1992.
- Fikus, Luzino i okolice. Zestaw rysunków kolorowych 1979-1980.
- Grabowska, „Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów”, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Gdańsk 1992.
E.Grot, J. Ellwart, „Śladami Marszu Śmierci KL Stutthof”, Region 2020.
- Kurowska-Susdorf, „Marsz śmierci z KL Stutthof w pamięci mieszkańców Kaszub, odcinek Luzino”, Pomerania nr 1(560) /styczeń 2022.
- Rydzewski, Wspomnienia.
- Wejer, „Stutthof idzie!”, film.