Kącik dzieci

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-122637297822077/

Użytkowników:
2
Artykułów:
580
Odsłon artykułów:
552025

Aktualności

Warsztaty rzeźbiarskie

Zapraszamy na kolejne warsztaty rzeźbiarskie. Tym razem wykonamy postacie do szopki bożonarodzeniowej. Na koniec zbudujemy i ozdobimy stajenkę, którą będzie można oglądać w bibliotece.

Dla najbardziej wytrwałych rzeźbiarzy ekstra niespodzianka- samodzielnie wykonacie płaskorzeźby, które będzie można zabrać do domu.
Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty realizowane przez bibliotekę w Luzinie w ramach Programu Etnopolska 2019 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i samorząd gminy Luzino.

 

Warsztaty rzeźbiarskie

My '89

Warsztaty majsterkowania 07.09.2019

IMG 7074

Rodzinna sobota w bibliotece 

Łej Hej! Ahoj! W górę żagle!

A co gdyby zacząć sobotni poranek od wbicia kilku gwoździ? ...oczywiście przy akompaniamencie szlifierki kątowej? Do stu tysięcy skisłych śledzi- czemu nie...?!
Tak zaczęliśmy drugie z cyklu rodzinne warsztaty majsterkowania. Po przeszło dwu godzinnej pracy powstały prawdziwe cudeńka :)- łodzie, statki pirackie, żaglówki i karawele. Zachęcamy do obejrzenia galerii.

Na spotkanie z rzeźbiarzem Adamem Baranem zapraszamy raz jeszcze- 12 października. Szczegóły podamy wkrótce.

Zajęcia są częścią projektu "O Kaszubach Opowieści Kilka...". Dofinansowano w ramach programu ETNOPOLSKA 2019 ze środków Narodowego Centrum Kultury.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Niepodległa Wielu Wymiarów

70280541 2472704176120030 7047656117119221760 n

Serdecznie zapraszamy do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Luzinie na koncert w ramach II Festiwalu Muzycznego Niepodległa Wielu Wymiarów. Wykonawcą koncertu będzie jeden z najbardziej utytułowanych zespołów wokalnych w Polsce – Zespół Wokalny Art’n’Voices z Wejherowa. Świątynię wypełnią dźwięki kompozycji sakralnych, utworów kompozytorów współczesnych jak również dzieł w języku kaszubskim.

Narodowe czytanie 2019

IMG 7168W ubiegłą sobotę (07.09.br.) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Luzinie odbyła się 8. edycja Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała lekturę polskich nowel. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrane pozycje dot. nowel powstałych w epokach od romantyzmu do dwudziestolecia międzywojennego. Słowo wstępne, obejmujące charakterystykę dzieł i ich autorów, przedstawił zgromadzonym Mieczysław Bistroń – Prezes ZK-P o/Luzino i polonista. Czytanie obejmowało „Dobrą pani”Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Orkę” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachema” Henryka Sienkiewicza, „Sawę” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza.  Jak podkreśla Para Prezydencka „jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”.

W luzińską akcję, zorganizowaną przez bibliotekę,  włączyli się aktorzy Teatru Dramatycznego w Luzinie, pracownicy biblioteki, lokalni działacze kultury, nauczyciele oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Luzinie. Podczas czytania nowel przeprowadzono konkurs dla uczestników, polegający na odgadnięciu tytułów czytanych fragmentów. Nagrodami były magnesy pamiątkowe 8. edycji Czytania. Dodatkową nagrodę – sok malinowy, będący wątkiem rozważań  nad stanem straży pożarnej początku XX wieku w noweli „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, otrzymała od OSP Luzino uczestniczka, która poprawnie wyjaśniła znaczenie słów „pompierzy” oraz „ognie bengalskie”. Ponadto, każdy z przybyłych na spotkanie mógł pozyskać we własnych egzemplarzach nowel stempel okolicznościowej pieczęci Narodowego Czytania. Było  to już 3. ogólnopolskie czytanie, w którym uczestniczyła Gmina Luzino. Całość imprezy, podobnie jak w latach poprzednich, prowadziła dyrektor GBP Maria Krośnicka.

Zoabcz zdjęcia

Narodowe Czytanie

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie".
czytaine

Warsztaty majsterkowania

Witajcie :) My już od poniedziałkowego ranka zapraszamy Was na kolejne z serii warsztaty majsterkowania dla dzieci i dorosłych, tym razem zrobimy drewniane modele statków... a na koniec lub może początek? wspólnie stworzymy niestworzone historie o wilkach morskich, zatopionych pirackich skarbach i innych bezkresnych przygodach :) Jesteście na to gotowi? Zapisy ruszają :)

Warsztaty realizowane przez bibliotekę w Luzinie w ramach Programu Etnopolska 2019 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i samorząd gminy Luzino.majsterkowanie

Wakacje w Sychowie

Fotoram.io1

W poniedziałek zakończyliśmy wakacyjne spotkania w Sychowie. Wybraliśmy się w podróż dookoła świata. Pierwszy dzień spędziliśmy w Japonii. Poznaliśmy tamtejsze zwyczaje i nauczyliśmy się kilka japońskich zwrotów. Samodzielnie stworzyliśmy tradycyjną japońską zabawkę –Kendamę. Kto by pomyślał, że z plastikowego kubeczka i kawałka sznurka można stworzyć świetną zabawkę ;) Trenowaliśmy jedzenie pałeczkami i sprawdziliśmy nasze umiejętności w kaligrafii-sztuce pięknego pisania.

Następnego dnia udaliśmy się na Dziki Zachód. Zapoznani z historią Indian udaliśmy się do lasu na podchody. Podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęliśmy poszukiwania. Nie było łatwo. Po drodze czekały na nas różne zadania, a pozostawione ślady nie zawsze prowadziły do celu ;)

Kolejny dzień wyglądał nieco inaczej. Dzięki robotom udało nam się zwiedzić kilka miejsc jednocześnie. Poznając podstawy programowania zwiedziliśmy Wielką Brytanię, Hiszpanię, Francję oraz Malediwy.

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy w Portugalii. Stworzyliśmy własne morze oraz budowaliśmy statki. Portugalia to kraj kojarzący się z pięknymi plażami, wspaniałym krajobrazem, skalistymi wybrzeżami oraz z „kafelkami” - a dokładniej z ceramicznymi płytkami - obecnymi w tym kraju niemal na każdym kroku. Chodzi oczywiście o azulejo, które w Lizbonie spotykamy nad wyraz często. Tego akcentu nie mogło zabraknąć i u nas.

Nie zabrakło także czasu na różne gry podwórkowe i tradycyjne planszówki.

Zobacz zdjęcia

Warsztaty majsterkowania-spotkanie pierwsze

IMG 9885

W sobotę 3 września biblioteka zamieniła się w cech rzeźbiarski. Młodzi i trochę starsi pod opieką mistrza Adama Barana tworzyli dawne instrumenty i narzędzia muzyczne. Wióry latały, młotki stukały, instrumenty też grały. Podczas 3 godzinnych warsztatów powstały: gwizdki, klekotki, ryńczyk i puzówka.

Dla zainteresowanych krótki opis instrumentów poniżej. Informacje pochodzą z książki: Paweł Szefka „Narzędzia i instrumenty muzyczne z Kaszub i Kociewia”, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Wejherowie, 1982

Puzówka- instrument pasterski. Pasterze wyrabiali go z kory brzozowej lub olchowej, skręcając ją spiralnie w tubę. Na końcu instrumentu umieszcza się stroik zrobiony z gęsiego pióra. Puzówki używano w czasie obrzędów wiosenno-letnich, m.in. podczas strzyżenia owiec, sobótek, czy zamawiania urodzaju.

Klekotka- narzędzie używane przez kościół rzymsko-katolicki na Kaszubach i Kociewiu. Zastępuje ono dzwonki w czasie odprawiania ceremonii kościelnych podczas Wielkiego tygodnia. Do końca XIX wieku był to urzędowy atrybut lokalnych władz. Kiedy sołtys, wójt lub burmistrze zamierzał obwieścić ważną informację, woźny klekotał tak długo, przechodząc ulicami wsi lub miasta, aż ludzie otwierali okna i wyglądali na ulice. Wówczas zatrzymywał się i przekazywał obwieszczenie. Klekotki używano takze podczas ścinania kani, sobótki, odczarowywania łąk, czy sylwestra.

Ryńczyk- narzędzie muzyczne pasterza. Pasterze używali go do pilnowania trzody, a także podczas oficjalnych spotkań z mieszkańcami wsi. Uważano, że zbłąkane owce potrafiły rozpoznać brzęk ryńczyka swojego pasterza i wrócić do stada. Podczas przemówień, przed zabraniem głosu pasterz potrząsał ryńczykiem, sygnalizując tym samy, że ma coś ważnego do powiedzenia.

Ryńczyk zazwyczaj wykonywano z rozwidlonego na dwie lub trzy gałązki pnia drzewa jałowca. Należało go ostrugać i oczyścić z kory, a następnie na gałązki nałożyć luźno płaskie, wycinane z blach pierścienie. Gałązki wiązano razem, aby blaszki nie spadały podczas potrząsania.

Kolejne warsztaty majsterkowania już we wrześniu. Do zobaczenia!

ZOBACZ ZDJĘCIA

Kalendarz wydarzeń

Październik 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

ksiazki111 

LOGOSOWAu

476px-POL_Luzino_COA.svg

dkk

logo pl skrocony changedDofinansowano ze środków Programu
Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata
2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego
„Niepodległa”

 

PARTNERZY

biblioteka

ministerstwo

 

98893

kraszewski.logo0

orange-logo

prb_logo

 

logokarta

009

kio

bok1_1

jawinternecie

infrastruktura bibliotek strona www

IK logo 2017

Zaprzyjaźnione instytucje