„O Kaszubach opowieści kilka… - Młody Festiwal Folkowy”

10 partnerów, przeszło 40 różnych wydarzeń, setki zaangażowanych osób. Projekt, który trwał od sierpnia do końca października koordynowała Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie. Działania dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019 oraz ze środków Gminy Luzino.

W przedsięwzięciu udział wzięły społeczności trzech szkół podstawowych z Gowina (koordynatorka Katarzyna Borchmann), Luzina (koordynatorka Katarzyna Wyskocka) i Łęczyc (koordynatorka Bogusława Kondratko). We wrześniu i październiku młodzi ludzie poznawali lokalną kulturę poprzez udział w różnorodnych warsztatach, spotkaniach z artystami i wycieczkach, m.in. do Wdzydz Kiszewskich, Muzeum w Wejherowie, czy Zagrody Edukacyjnej w Bielickowie. Młodzież uczyła się rzeźbić, malować na szkle, wzięła udział w warsztatach fotografii analogowej, linorytu, tworzyła teatrzyk Kamishibai, dawne zabawki, Etnomapy i plakaty ze zdjęciami i poznanymi informacjami.

Ponadto do projektu zaproszono osoby dorosłe i całe rodziny- podczas międzypokoleniowych warsztatów szycia i haftu powstało 12 rodzinnych historii, które zszyte w jedną całość opowiadają o współczesnych Kaszubach. Z kolei podczas trzech rodzinnych spotkań z rzeźbiarzem Adamem Baranem powstały zabawki, instrumenty drewniane, płaskorzeźby i szopka bożonarodzeniowa. Nowością były warsztaty dla dorosłych tzw. Death Cafe, prowadzone przez dr Aleksandrę Kurowską- Susdorf. Podczas spotkań uczestnicy rozmawiali o dziecięcych sposobach postrzegania śmierci i dyskutowali nad sposobami mówienia o żałobie i śmierci z najmłodszymi.

Całe przedsięwzięcie podsumowano uroczyście 20 października podczas Młodego Festiwalu Folkowego. Wydarzenie odbyło się na Hali Sportowo-Widowiskowej w Luzinie i było dostępne dla wszystkich chętnych. Uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacjami przygotowanymi przez młodzież, wziąć udział w warsztatach rękodzieła, muzycznych „Od ludowości do hip-hopu” prowadzonych przez Tomasza Fopke z Muzeum Muzyki i Piśmiennictwa Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, spotkaniu autorskim z Katarzyną Keller, strefie eksperymentu prowadzonej przez chemiczkę Justynę Płotka-Wasylke, bardziej odważni tańczyli ludowe tańce pod okiem Krystyny Potrykus z Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie, czy prezentowali swoje talenty przy stoisku Stowarzyszenia Twórczej Aktywności Rodzin „Fistaszki”. Pyszne ciasto upiekły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Luzina. Rodziny mogły wziąć udział w grze i zdobyć nagrody, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową przypinkę z logo projektu.

 

 

Finałem działań były październikowe warsztaty „Integracja-Inspiracja-Kreacja” dla młodzieży uczestniczącej w projekcie. Podczas 3-godzinnego spotkania w siedzibie Nadleśnictwa Strzebielino młodzież rozmawiała na temat roli współpracy przy tworzeniu projektów, poszukiwania sojuszników i partnerów do lokalnych działań, oraz twórczego myślenia.

Na portalu społecznościowym Facebook powstała grupa „O Kaszubach opowieści kilka…- Młody Festiwal Folkowy”, w której pojawiały się relacje z poszczególnych działań.  Zachęcamy do obejrzenia.

W projekt zaangażowało się wiele instytucji oraz osób z powiatu wejherowskiego: Szkoła Podstawowa nr 1 w Luzinie, Szkoła Podstawowa w Gowinie, Szkoła Podstawowa w Łęczycach, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Luzinie, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie, Regionalny Teatr Dramatyczny w Luzinie, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Pro Bono, Stowarzyszenie Twórczej Aktywności Rodzin Fistaszki, Koło Gospodyń Wiejskich w Luzinie, Nadleśnictwo Strzebielino i wolontariusze.

Link do filmu Młody Festiwal Folkowy