W projekcie udział wzięły społeczności szkół podstawowych, bibliotekarze, artyści, i mieszkańcy kilku gmin na Kaszubach. W czerwcu i wrześniu zespoły twórców z poszczególnych szkół (Sychowo, Gowino, Łęczyce, Barłomino, Kębłowo) zbierały informacje na wybrane przez siebie zagadnienia z obszaru kultury regionu (np. mitologia, moda, kulinaria, przyroda, zabawa i zabawki), spotykaćły się z ciekawymi osobami, jeździły na wycieczki po regionie i uczestniczyły w różnorodnych warsztatach artystycznych z lokalnymi twórcami. Poniżej szczegóły dzialań poszczególnych zespołów projektowych. Zapraszamy do lektury 🙂

Zespół ze Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Barłominie, w składzie: Judyta, Amelka, Patrycja, Czarek, Ania, Patryk, Patrycja, Paulina, Eulalia, Daria, Samanta, Otylia pod opieką koordynatorek nauczycielki języka kaszubskiego Jadwigi Kobieli i dyrektor szkoły Haliny Szlagi poszukiwał smaków tradycyjnych dla regionu Kaszub. Uwzględniając specyfikę kuchni kaszubskiej i bazując na lokalnych produktach młodzi ludzie wybrali menu, które przygotowali podczas warsztatów kulinarnych „Smaki Kaszub”. Warsztaty prowadziła Danuta Dybowska i Halina Białk. Na stole pojawiły się m.in.: Kartofel Zupa z Grzybami, potrawka z kurczaka- tzw. Frikase, przepyszna drożdżówka z kruszonką i jabłkami prosto z sadu, warzywna sałatka oraz pieczone jabłka z miodem i orzechami. W efekcie kuchennych szaleństw powstała także mini książka kucharska oraz fantastyczna relacja fotograficzna. Równolegle z warsztatami kulinarnymi młodzież uczestniczyła w warsztatach fotograficznych pod okiem Pauliny Skibickiej.

Zespół ze Szkoły Podstawowej im. por. J. Penconka w Gowinie, w składzie: Olek, Roland, Kornelia, Oliwia, Jakub, Julia, Filip, Zosia, Jessika, Wiktoria, Ola, Marta, Karol oraz Agata, Małgosia, Ksenia, Maja, Natalia, Marcelina, pod opieką koordynatorek bibliotekarki i nauczycielki historii i WOS-u Katarzyny Borchmann oraz przy współpracy nauczycielki plastyki i edukacji i języka angielskiego Doroty Świątkowskiej zgłębiał tajemnice mitologii i demonologii Kaszub. Zespół ten uczestniczył w dwóch wycieczkach- do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie uczestniczył w warsztatach z Romanem Drzeżdżonem- „Co nas straszy…opowieść o kaszubskich demonach, czarownicach oraz postaciach z bajek i legend” oraz -pod opieką Jaromiry Labuddy- zjeździł magiczny szlak „Poczuj kaszubskiego ducha”, który znajduje się w gminie Linia. Razem z panią Jaromirą uczniowie udali się do Ośrodka Edukacji Kaszubskiej – Szkoły Podstawowej na Głodnicy, niewielkiej wioski położonej pod Strzepczem. Zaproszenie do odwiedzenia szkoły otrzymali od samego współzałożyciela i dyrektora Witolda Bobrowskiego). W Linii zespół projektowy spotkał się z dyrektorem Gminnego Domu Kultury Janem Trofimowicz, który zaprosił młodzież do zwiedzenia wystawy haftu kaszubskiego. O tajnikach i rodzajach haftów kaszubskich opowiadał znawca tematyki -hafciarz i inicjator konkursu hafciarskiego w Lini pan Edmund Szymikowski. Wycieczka zakończyła się w Tłuczewie, gdzie uczniowie zwiedzili dawny dom i szkołę Aleksandra Labudy

Zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kębłowie w składzie: Natalia, Julka, Oliwia, Oliwia, Sebastian, Paweł, Mateusz, Wiktoria, Zuzia, Dominik pod opieką koordynatorki bibliotekarki Pauli Semak oraz przy współpracy mam- Anny, Katarzyny i Doroty w wyruszył na wycieczkę do Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie podczas warsztatów i wykładu poznał jakie zabawy, zabawki i wyliczanki znane były na terenie Kaszub nawet sto lat temu np. bimsowanie, trząsanie, nauczyli się prostych rymowanek oraz stworzyliśmy własne zabawki, takie jak bączki z płyty CD, kapsle, czy tzw. fruczkę- guzik zawieszony na nitce, który po odpowiednim zakręceniu wydaje brzęczące dźwięki. Młodzież porównała fruczkę do współczesnego spinnera. Zespół z Kębłowa uczestniczył także w emocjonującej grze „Buczka” oraz za pomocą animacji poklatkowej stworzył, przy pomocy artysty, Tomasza Meringa, filmy z zasadami wybranych gier zespołowych i podwórkowych sprzed lat- m.in. m.in. kapsle, „Jadę, jadę na koniczku”, bimsowanie, gry w gumę, czy gry „Buczka”.

Zespół projektowy ze Szkoły Podstawowej im. A. Loreta w Łęczycach w składzie: Aleksandra, Julia, Daria, Julia, Paulina, Julia, Wojciech, Nikodem, Filip, Błażej, Nikola, Marika, pod opieką koordynatorki bibliotekarki Bogusławy Kondratko i przy współpracy: dyrektor szkoły Barbary Kościółek, wicedyrektor Anna Jakubowskiej i nauczycielki języka polskiego Anna Kotłowskiej wybrał się śladem kaszubskiego wędrowca- wanożnika. Pod okiem rzeźbiarza Adama Barana wędrował „Szlakiem Tęczowego Pstrąga”, poznając sekrety lasu, i słuchając niezwykłych historii związanych z odwiedzanymi miejscami. Wycieczka stała się punktem wyjścia i inspiracją do kolejnych działań. Szkic kaszubskiego wędrowca, który powstał w dniu wycieczki posłużył rzeźbiarzowi ze Słupska- Zenonowi Frąckiewiczowi- jako wzór. Artysta podczas całodziennych zmagań wyrzeźbił za pomocą piły mechanicznej postać wanożnika, która obecnie stoi w łęczyckiej podstawówce. Kto nie wierzy, niech sprawdzi… Sami uczniowie mieli także okazję, by poczuć się jak rzeźbiarze. Podczas warsztatów z Adamem Baranem, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę na temat zwierząt naszych lasów stworzyli 12 płaskorzeźb z wizerunkami wybranych ptaków.

Zespół ze Szkoły Podstawowej im. płk. S. Dąbka w Sychowie w składzie: Zuzia, Julia, Julia, Zuza, Amelia, Martyna, Maja, Amelia, Julia, Weronika, Julia, Maja, Zuzia, Malwina, Agata, Wiktoria pod opieką koordynatorki bibliotekarki i nauczycielki muzyki Barbary Klońskiej i przy współpracy nauczycieli Piotra Hinca, Sławomira Pienschke, Sylwestra Sychowskiego poznawał modę, muzykę i taniec regionalny. Uczestniczki projektu brały udział w prowadzonych przez muzeum w Wejherowie warsztatach gry na kaszubskich instrumentach obrzędowych oraz lekcji muzycznej „Współczesna muzyka kaszubska”, uczestniczyły w warsztatach szycia z Teresą Ellwart oraz warsztatach haftu z Marią Wittstock. W efekcie dwóch ostatnich powstały piękne sukienki, spódniczki, torby oraz chusteczki z elementami wzornictwa kaszubskiego. Dziewczyny pod okiem Amelii Brzeskiej oraz Barbary Klońskiej opracowały także układ taneczny do znanych melodii oraz przygotowały pokaz mody kaszubskiej.

Logo projektu- 5 skaczących postaci reprezentuje 5 uczestniczących w projekcie szkół, na tle powiatu wejherowskiego, wykorzystano 7 barw kaszubskich. Twórcą loga jest Tomasz Mering.

Finał

Sychowo 5 października 2018, Dzień Regionu, czyli podsumowanie trzymiesięcznej pracy zespołów projektowych ze szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście – władze samorządowe, dyrektorzy i nauczyciele szkół, które uczestniczyły w projekcie, osoby prowadzące warsztaty, przedstawiciele instytucji kulturalnych i stowarzyszeń, młodzież z zespołów projektowych oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Sychowie. W tym dniu publiczność i prowadzący mogli przez kilka godzin uczestniczyć w forum kulturalnym, którego gospodarzem była młodzież. Dzieciaki z Barłomina, Gowina, Kębłowa, Łęczyc i Sychowa opowiadali o kulturze Kaszub w niebanalny sposób. Zaprezentowali n.p. jak w prosty sposób wykonać zabawki, którymi bawili się najmłodsi Kaszubi nawet 100 lat temu, opowiedzieli o mitologii i kaszubskich duchach, o smakach Kaszub i swoich ulubionych potrawach, zaprezentowali modę i tańce kaszubskie, a także promowali piękno kaszubskich krajobrazów. W tym dniu uczestnicy wydarzenia mogli zagrać w grę Bucka, posmakować Kaszub, nauczyć się haftować a nawet rzeźbić…

RELACJA TTM