Warsztaty „Objects that speak”

Stare meble, książki, zdjęcia, czy dokumenty… opowiadają historie swoich właścicieli. O tym kim jesteśmy, jakie mamy hobby, czasem o naszym strachu, radościach czy ambicjach… Artefakty więźniów obozu KL Stutthof- numery obozowe, szkice, różaniec z chleba…ile informacji możemy z nich wyczytać? Jak wiele ludzkich tragedii, emocji i nadziei ze sobą niosą? Wykorzystując metodę „Objects that speak” poznawaliśmy z uczniami klas VII-VIII Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wyszecinie historie więźniów KL Stutthof, genezę Marszu Śmierci, który przechodził przez naszą gminę oraz odszukiwaliśmy w najbliższej przestrzeni miejsca upamiętniające to wydarzenie.

Warsztaty prowadzone są przez Biblioteka Luzino w ramach projektu „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…czyli o budowaniu lokalnej pamięci”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2023.

Warsztaty „Objects that speak” prowadziła dr Aleksandra Kurowska-Susdorf, koordynacja Maja Krośnicka. Na spotkaniu wykorzystano fragmenty filmu „Stutthof idzie!”, w reżyserii Monika Wejer

Projekt wspiera Wójt i Rada Gminy Luzino oraz Nadleśnictwo Strzebielino. Dziękujemy!

Zobacz również

Kolaż poetycki

Czy słowa mogą tańczyć na papierze? Przekonaj się na warsztatach kolażu poetyckiego. To twórcze spotkanie, podczas którego razem stworzymy poezję z wyciętych fragmentów kolorowych gazet.

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

marzec 2026
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Tagi