„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…” Spotkanie

Patriotyzm Jutra 2021. Projekt Biblioteki w Luzinie „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…” rusza pełną parą!!
Projekt podzieliliśmy na dwa łączące się bloki. Po pierwsze spotykamy się z młodzieżą z gminy Luzino. Działania obejmą około 180 uczniów z klas V-VII szkół podstawowych. Młodzież bierze udział w warsztatach „Przedmioty, które mówią” („Object that speak”), podczas których samodzielnie odkrywają historię Obozu Stutthof. Snują opowieści, poprzez próbę odpowiadania na pytania zainspirowane artefaktami ze zbiorów Muzeum Stutthof- do czego dany przedmiot służył, z czego mógł zostać wykonany, kto i dla kogo mógł go stworzyć? Taki sposób odkrywania faktów historycznych ma przede wszystkim zaciekawić uczestników do samodzielnych dalszych poszukiwań, do odkrywania rodzinnych historii, m.in. poprzez prowadzenia rozmów z najbliższymi, którzy mogą pamiętać jeszcze tragiczne wydarzenia związane z ewakuacją więźniów z Obozu Stutthof zimą 1945 r.
Podczas każdego warsztatu uczniowie oglądają także film Moniki Wejer „Stutthof idzie”.
Drugim blokiem są rodzinne spotkania w bibliotece. Przypominamy, ze już dzisiaj spotykamy się o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które osobiście lub z opowieści bliskich, sąsiadów, znajomych pamiętają wydarzenia związane z przechodzącym przez Luzino tzw. Marszem Śmierci i te osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat! Podczas spotkania w ciekawy sposób przedstawimy historię Obozu Stutthof oraz ewakuacji więźniów zimą 1945. Będzie czas na dyskusję oraz pytania.
Warsztaty poprowadzi dr Aleksandra Kurowska-Susdorf. adiunkt na Akademii Marynarki Wojennej, przewodniczka po Trójmieście i Kaszubach oraz nauczycielka. Za promocję j. kaszubskiego oraz autorski program wycieczek po Kaszubach dla dzieci uzyskała Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa. Prowadzi badania dotyczące historii mówionej na Pomorzu m.in. Grant Oral History. Współpracuje z Kaszubami z Kanady i USA. Uzyskała nagrodę im. Ks. Galasa za badania kultury kaszubskiej w środowisku amerykańskim. Za promocje zwyczajów kaszubskich w USA i Kanadzie uzyskała grant Polish American Historical Association Denver (USA), 2017. Jej książka „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych” PWN, wyróżniona w Gryfie Literackim
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, realizowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

Zobacz również

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

kwiecień 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Tagi