„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…” Spotkanie

Patriotyzm Jutra 2021. Projekt Biblioteki w Luzinie „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…” rusza pełną parą!!
Projekt podzieliliśmy na dwa łączące się bloki. Po pierwsze spotykamy się z młodzieżą z gminy Luzino. Działania obejmą około 180 uczniów z klas V-VII szkół podstawowych. Młodzież bierze udział w warsztatach „Przedmioty, które mówią” („Object that speak”), podczas których samodzielnie odkrywają historię Obozu Stutthof. Snują opowieści, poprzez próbę odpowiadania na pytania zainspirowane artefaktami ze zbiorów Muzeum Stutthof- do czego dany przedmiot służył, z czego mógł zostać wykonany, kto i dla kogo mógł go stworzyć? Taki sposób odkrywania faktów historycznych ma przede wszystkim zaciekawić uczestników do samodzielnych dalszych poszukiwań, do odkrywania rodzinnych historii, m.in. poprzez prowadzenia rozmów z najbliższymi, którzy mogą pamiętać jeszcze tragiczne wydarzenia związane z ewakuacją więźniów z Obozu Stutthof zimą 1945 r.
Podczas każdego warsztatu uczniowie oglądają także film Moniki Wejer „Stutthof idzie”.
Drugim blokiem są rodzinne spotkania w bibliotece. Przypominamy, ze już dzisiaj spotykamy się o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które osobiście lub z opowieści bliskich, sąsiadów, znajomych pamiętają wydarzenia związane z przechodzącym przez Luzino tzw. Marszem Śmierci i te osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat! Podczas spotkania w ciekawy sposób przedstawimy historię Obozu Stutthof oraz ewakuacji więźniów zimą 1945. Będzie czas na dyskusję oraz pytania.
Warsztaty poprowadzi dr Aleksandra Kurowska-Susdorf. adiunkt na Akademii Marynarki Wojennej, przewodniczka po Trójmieście i Kaszubach oraz nauczycielka. Za promocję j. kaszubskiego oraz autorski program wycieczek po Kaszubach dla dzieci uzyskała Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa. Prowadzi badania dotyczące historii mówionej na Pomorzu m.in. Grant Oral History. Współpracuje z Kaszubami z Kanady i USA. Uzyskała nagrodę im. Ks. Galasa za badania kultury kaszubskiej w środowisku amerykańskim. Za promocje zwyczajów kaszubskich w USA i Kanadzie uzyskała grant Polish American Historical Association Denver (USA), 2017. Jej książka „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych” PWN, wyróżniona w Gryfie Literackim
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, realizowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

Zobacz również

Zakochany mózg

Spędź wigilię Walentynek w Bibliotece 🙂 Tym razem spojrzymy na miłość z punktu widzenia neurobiologii. Zastanowimy się m.in. nad tym co się dzieje w naszym

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

luty 2023
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
30
31
1
Młodzieżowy Klub Zaczytanych godz. 17
2
Młodzieżowy Klub Zaczytanych w filii w Kębłowie godz. 16:30
3
3 lutego o godz. 18.00 msza św. w intencji uczestników Marszu Śmierci, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie. Po mszy przemarsz ze zniczami na cmentarz parafialny i złożenie wiązanki na grobie ofiar Marszu Śmierci. Znicze będą dostępne przy wyjściu z Kościoła.
4
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
4 lutego edukacyjny spacer po Luzinie trasą Marszu Śmierci. Dotrzemy do głównych miejsc, w których zatrzymali się więźniowie w dniach 3-4 lutego 1945 roku. Spacer poprowadzi dr Aleksandra Kurowska- Susdorf, przewodnik po Muzeum KL Stutthof w Sztutowie, Kaszubach i Trójmieście.
5
6
7
8
9
Spotkanie autorskie z Michałem Sroką
10
11
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
12
13
14
15
16
17
18
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
19
20
21
22
23
24
25
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
26
27
28
1
2
3
4
5

Tagi