„Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”)- Spotkanie autorskie

Listopad nastraja do rozważań o przemijaniu i śmierci. Na pomoc nauczycielom i rodzicom, w rozmowach na te trudne tematy, przychodzi bajka „Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”), wyd. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, tekst Aleksandra Kurowska-Susdorf, ilustracje Karolina Tylki, tłumaczenie na język kaszubski Anna Hebel.

4 listopada podczas spotkania w bibliotece w Luzinie wokół książki „Żëcé jak nudle” uczestnicy mogli porozmawiać z autorkami bajki o pomyśle na książkę dla dzieci, w której pojawia się wątek śmierci, o wyzwaniach przy pracy nad tekstem i ilustracjami. Bo to właśnie rymowane strofy i piękne obrazy są środkiem do prowadzenia trudnej dyskusji o przemijaniu. W tytule książki nie znajdziemy jednak słowa śmierć, pojawia się za to słowo życie, które, jak podkreśla Aleksandra Kurowska-Susdorf, jest w centrum opowiadania. Życie podobnie jak makaron, jest pełne smaków, barw, faktur, wielorakie, jak wiele jest osób na ziemi. Mające swój początek i koniec, a w środku bogatą, różną treść. Autorki bajki zachęcają czytelnika do spojrzenia na życie jak na przygodę, „akceptując to, że podobnie jak najpyszniejszy makaron, kiedyś się skończy”…

Książka jest napisana w języku kaszubskim. Znajdziemy w niej jednak dwujęzyczny wstęp oraz specjalny dodatek dla dorosłych- jak rozmawiać o życiu i śmierci, a także wiele propozycji, jak wykorzystać makaron podczas zabaw i rozmów o przemijaniu i towarzyszących im emocji.
Na wstępie mogliśmy posłuchać mini koncertu w wykonaniu Dominika Susdorfa (akordeon) oraz Janka Kotlewskiego (skrzypce). W wybranych przez chłopców utworach słyszeliśmy dźwięki radosne, beztroskie, ale też pełne nostalgii i zadumy. Wielobarwne, jak samo życie….

 

Zobacz zdjęcia

Zobacz również

Spacer z ziołami

Zapraszamy na Spacer z ziołami. Widzimy się już w najbliższą sobotę (15.06) Po okolicy oprowadzi nas pan Tomasz z Fundacja Ziołogród. Zaczynamy przy bibliotece o

Czytaj więcej »

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

czerwiec 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7

Tagi