Listopad nastraja do rozważań o przemijaniu i śmierci. Na pomoc nauczycielom i rodzicom, w rozmowach na te trudne tematy, przychodzi bajka „Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”), wyd. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, tekst Aleksandra Kurowska-Susdorf, ilustracje Karolina Tylki, tłumaczenie na język kaszubski Anna Hebel.
4 listopada podczas spotkania w bibliotece w Luzinie wokół książki „Żëcé jak nudle” uczestnicy mogli porozmawiać z autorkami bajki o pomyśle na książkę dla dzieci, w której pojawia się wątek śmierci, o wyzwaniach przy pracy nad tekstem i ilustracjami. Bo to właśnie rymowane strofy i piękne obrazy są środkiem do prowadzenia trudnej dyskusji o przemijaniu. W tytule książki nie znajdziemy jednak słowa śmierć, pojawia się za to słowo życie, które, jak podkreśla Aleksandra Kurowska-Susdorf, jest w centrum opowiadania. Życie podobnie jak makaron, jest pełne smaków, barw, faktur, wielorakie, jak wiele jest osób na ziemi. Mające swój początek i koniec, a w środku bogatą, różną treść. Autorki bajki zachęcają czytelnika do spojrzenia na życie jak na przygodę, „akceptując to, że podobnie jak najpyszniejszy makaron, kiedyś się skończy”…
Książka jest napisana w języku kaszubskim. Znajdziemy w niej jednak dwujęzyczny wstęp oraz specjalny dodatek dla dorosłych- jak rozmawiać o życiu i śmierci, a także wiele propozycji, jak wykorzystać makaron podczas zabaw i rozmów o przemijaniu i towarzyszących im emocji.
Na wstępie mogliśmy posłuchać mini koncertu w wykonaniu Dominika Susdorfa (akordeon) oraz Janka Kotlewskiego (skrzypce). W wybranych przez chłopców utworach słyszeliśmy dźwięki radosne, beztroskie, ale też pełne nostalgii i zadumy. Wielobarwne, jak samo życie….