„Kulinarna niedziela-Gotuj z nami Kaszubami”

„Kulinarna niedziela-Gotuj z nami Kaszubami” była podsumowaniem działań projektowych (rozpoczętych w grudniu 2013 ) realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Leona Roppla w Luzinie pt.: „Smak tradycji-dziedzictwo kulinarne Gminy Luzino” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oś 4 „Leader” działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju małych projektów”. Projekt był realizowany w partnerstwie z Hotelem Czardasz, Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono” oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Pierwszymi działaniami były warsztaty tematyczne z tradycji kulinarnych oraz sposobu dekorowania potraw i stołów. Następnie pracownicy Hotelu Czardasz przeprowadzili w swojej kuchni warsztaty z zakresu tradycyjnych potraw wykonywanych przez nasze prababcie, babcie i mamy. Opisywano receptury i sposób przygotowywania wspaniałych przysmaków wykonywanych z okazji świąt i uroczystości rodzinnych w czterech porach roku obrzędowego Kaszub. Jednocześnie zamieszczano te przepisy na blogu kulinarnym luzińskiej biblioteki, a mieszkańcy mogli w drodze głosowania wybierać najlepsze przepisy. Pięć przepisów, które otrzymały najwięcej głosów zostały wykonane przez uczestników warsztatów i ocenione pod względem tradycji, wyglądu i smaku przez powołaną przez realizatora projektu Komisję konkursową. W ten sposób wyłoniono dwa „Przysmaki Luzina”. Pierwszy , który otrzymał najwięcej głosów na blogu to przepis i wykonanie nalewki przez Lucynę Gruba „Malinowe usta”. Drugi to „Zupa z kaszubskich suszonych grzybów” autorstwa Magdaleny Sirockiej. Obie panie otrzymały nagrody w postaci robotów kuchennych. Jeden finansowany był ze środków zaplanowanych w projekcie, a drugi ufundowali: Przedsiębiorstwo Ubezpieczeniowe MAG-WER Krystyna Kotłowska oraz Mirosław Kopacz (Protel).

          Kulinarnej Niedzieli towarzyszyła promocja pierwszej luzińskiej książki kucharskiej pt. „Smak tradycji-dziedzictwo kulinarne Gminy Luzino”. Licznie zgromadzeni  przy Hotelu Czardasz mieszkańcy mieli okazję posmakować tradycyjne luzińskie potrawy wykonane przez mistrzów i uczniów . Posilić się znakomitymi wypiekami wykonanymi z dodatkiem naszych dorodnych jabłek . Obejrzeć atrakcyjne stoiska z owocami, warzywami przygotowanymi przez Pawilon Handlowy Adam oraz Carwing – Gniech , gdzie dodatkowo odbywały się warsztaty rzeźbienia w owocach i warzywach. Jak zwykle nie zabrakło znakomitych Pierników z wytwórni „Bajka” z Luzina. Oprawę artystyczną zapewniła nam kapela kaszubska z Sierakowic.

Zobacz również

Kategorie

Kalendarz
wydarzeń

lipiec 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Tagi