Pierwszy Internet w Luzinie, rok 1997

       Historia Internetu sięga lat ’60 XX wieku, jednak Polska, oddzielona żelazną kurtyną od państw Zachodu, uzyskała dostęp do Internetu w 1990 roku. Pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie 19 listopada 1990 roku otrzymał, jako pierwszy w Polsce, adres IP (192.86.14.0), który został mu nadany przez Ministerstwo Obrony USA, był to numer Klasy C, pozwalający na podłączenie do światowej sieci maksymalnie 255 komputerów. 20 listopada 1990 r. z CERN (Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych w Genewie) został wysłany pierwszy e-mail do Polski i odebrano go we wspomnianym instytucie z pomocą komputera microVax II.

           Przed odkryciem dokumentów potwierdzających pierwsze polskie połączenie internetowe powszechnie przyjmowało się, że to 17 sierpnia 1991 roku z baraku przed Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy e-mail wysłany z Polski. Pierwsze komputery z dostępem do Internetu znajdowały się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. Zostały one podłączone do Internetu 20 grudnia 1991 roku. Dostęp do globalnej sieci posiadał Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Jądrowej oraz Obserwatorium Astronomiczne. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską (CoCom). Pierwszą firmą, która została podłączona do Internetu w Polsce, był ATM (polskie przedsiębiorstwo teleinformatyczne).

          W 1994 roku w Internecie umieszczono stronę internetową rządu. W tym samym roku Internet stał się dostępny dla każdego obywatela. Początkowo dostęp do sieci miała tylko NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) i kilka instytucji naukowych w Polsce. Pierwszy portal internetowy autorstwa Polaków zadebiutował w 1995 roku. Była to Wirtualna Polska. W kwietniu 1996 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła dostęp anonimowy do Internetu przez modemy.

       Telekomunikacja Polska SA miała uruchomiony specjalny numer telefonu 0202122, dzięki któremu można było korzystać z Internetu przez modem telefoniczny (specjalna skrzynka, dzięki której było możliwe połączenie z Internetem). Połączenie to miało jedną wadę, a mianowicie podczas korzystania nie można było rozmawiać przez telefon stacjonarny ze względu na to, że linia czyli sygnał był zajęty. Drugą wadą takiego zastosowania była prędkość pobierania, wysyłania i limit na ilość pobranych danych, co wiązało się z wysokim kosztem Internetu np. w domu. Z czasem technologia zaczęła się zmieniać i pojawiły się nowe firmy oferujące dostęp do Internetu co wiązało się z większym dostępem i mniejszym kosztem dla osób, które chciały mieć Internet w domu.

       Natomiast, jeśli chodzi o Luzino, to jakiejkolwiek wzmianki o pojawieniu się Internetu w książkach, prasie czy innych mediach nie ma, jest tylko ustna relacja Pana Kazimierza Odwalda, który wówczas był informatykiem w Urzędzie Gminy Luzino i poinformowała nas, że Urząd Gminy, jako pierwszy otrzymał Internet w 1997 roku, w następnej kolejności inne instytucje jak: biblioteka, ośrodek kultury, szkoły, przedszkola itd., a potem społeczność lokalna.

     Dla wielu skomputeryzowanych mieszkańców Internet był jednak za drogi. Nie wspominając o tych, którzy nie mieli jeszcze komputera w domu. Dlatego na przełomie tysiąclecia na wsiach i w miastach karierę robiły tzw. kafejki internetowe – czyli miejsca, w których można było tanio „posiedzieć w Internecie”.

     W luzińskiej bibliotece Internet pojawił się w 1997 na jedynym, posiadanym wówczas komputerze. W 2005 roku w ramach programu “Ikonka” istniejące wówczas Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wyposażyło Gminną Bibliotekę Publiczną im. Leona Roppla w Luzinie w 5 nowych komputerów PC zaopatrzonych w system operacyjny, pakiet biurowy i program antywirusowy oraz sprzęt sieciowy typu WI-FI umożliwiający łączenie z Internetem w bezpośrednim sąsiedztwie czytelni. Program „Ikonka”, polegał na uruchamianiu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych tzw. czytelni internetowych. Głównym celem programu było zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet w ramach nowo powstających Czytelni Internetowych, zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz realizującej jej cele Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej – ePolska na lata 2004-2006.

      Większość ludzi, już nie wyobraża sobie życia bez Internetu, jest on niezwykle istotny, a nawet niezbędny w codziennym funkcjonowaniu.

 

                                                               Opracowanie: Renata Szkoła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie