„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie…, czyli o budowaniu pamięci pokoleń!” PODSUMOWANIE PROJEKTU

W sobotę 28 października podsumowaliśmy, prowadzony przez Luzino Library, projekt

. W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg różnorodnych działań edukacyjnych, których celem jest wspólne, międzypokoleniowe dbanie o pamięć o wydarzeniach, których świadkami byli więźniowie KL Stutthof oraz mieszkańcy Pomorza, w tym Luzina, i które przeszły do historii jako Marsz Śmierci.

W sobotnim spotkaniu uczestniczyła młodzież biorąca udział w warsztatach edukacyjnych wraz ze swoimi rodzinami, mieszkańcy gminy Luzino, przedstawiciele samorządu gminy Luzino i gminy Gniewino, przedstawicieli duchowieństwa, instytucji kultury, oświaty, Nadleśnictwa Strzebielino, harcerze.

Gośćmi specjalnymi byli historycy, naukowcy z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum: Agnieszka Kłys- pracownik Działu Naukowego, Bogusława Tartakowska -kustosz ds. zbiorów i dr Marcin Owsińki- kierownik Działu Naukowego, którzy poprowadzili wykład „Przedmioty świadkowie historii” w oparciu o przedmioty osobiste należące do byłych więźniów KL Stutthof. Wśród artefaktów znalazł się m.in. różaniec wykonany z chleba, klumpy, czy pasek skórzany z wyrytą trasą Marszu. Była to rzadka okazja do przyjrzenia się z bliska niezwykle cennej ekspozycji Muzeum.

Ważnym elementem spotkania był mini wykład na temat sposobów pracy z młodzieżą na Pamięci, które pojawiły się zarówno w pierwszej (2021), jak i obecnej edycji projektu (2023). Prelekcję wygłosiła dr Aleksandra Kurowska-Susdorf– Katedra Socjologii i Historii Wojskowości Akademia Marynarki Wojennej oraz Maja Krośnicka z Luzino Library. Wśród licznych omówionych działań, wymieńmy najważniejsze: warsztaty historyczne w szkołach podstawowych gminy Luzino prowadzone przez dr A. Kurowską-Susdorf, w oparciu o metodą „Objects that speak”, warsztaty artystyczne, gra terenowa, publikacje, wystawy, konkursy, nagrane relacje świadków (szczegóły wkrótce :)).

Spotkanie zakończyliśmy projekcją fragmentu wywiadu z Tadeuszem Rydzewskim, więźniem KL Stutthof, uczestnikiem Marszu Śmierci, z którego uciekł podczas postoju w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Luzinie. Wywiad został nagrany i zmontowany przez Monika Wejer. Wkrótce dostępny na platformie Youtube.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w tworzenie tego projektu. Dziękujemy za liczne inspiracje, słowa poparcia, pomysły na przyszłe działania, wsparcie finansowe, sponsoring nagród i wiele, wiele dobra!

Serdeczne ukłony kierujemy w stronę:

Wójta gminy Luzino Jarosława Wejera i Rady Gminy Luzino, Marka Mudlawa, Marta Papierowska Art, Ana Sroka Photography Aleksandra Kurowska-Susdorf, Moniki Wejer, Marii Krośnickiej, Jagody Knapińskiej, Karoliny Tylki, Dariusza Rompcy, Ewa Rohraff i SP nr 1 w Luzinie, Zofii Botulińskiej, Czesława Sirockiego, Teofila Sirockiego, Niezależne Stowarzyszenie Harcerskie Czarna Trzynastka, Muzeum Stutthof/Stutthof Museum, Muzeum Piaśnickie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, Piekarnia jak Dawniej, Strzebielino Forest District, State Forests, Regionalny Teatr Dramatyczny Luzino, Słodko – słona babka, Communal Cultural Center in Luzino i młodzieży za jej ogromne zaangażowanie!

Projekt realizowała Luzino Library w ramach ogólnopolskiego programu Patriotyzm Jutra 2023. Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie i dzięki wsparciu Wójta i Rady Gminy Luzino Gmina Luzino – samorząd.gov.pl. Dziękujemy!!!!

also check

Koncert Banjo solo

Nie tak dawno temu uczestniczyliśmy w niezwykłym koncercie „Banjo Solo”. Dziękujemy @Grzegorz Pachla i Studio wokalne Eweliny Kuc za występ na najwyższym poziomie! Grzegorz Pachla-

Read more "

Akcja Żonkile

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętnia to wydarzenia. Biblioteka Luzino po raz kolejny

Read more "

Categories

Calendar
events

May 2024
MonTueWedHereFriSatSun
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Tags