„Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”)- Spotkanie autorskie

Listopad nastraja do rozważań o przemijaniu i śmierci. Na pomoc nauczycielom i rodzicom, w rozmowach na te trudne tematy, przychodzi bajka „Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”), wyd. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, tekst Aleksandra Kurowska-Susdorf, ilustracje Karolina Tylki, tłumaczenie na język kaszubski Anna Hebel.

4 listopada podczas spotkania w bibliotece w Luzinie wokół książki „Żëcé jak nudle” uczestnicy mogli porozmawiać z autorkami bajki o pomyśle na książkę dla dzieci, w której pojawia się wątek śmierci, o wyzwaniach przy pracy nad tekstem i ilustracjami. Bo to właśnie rymowane strofy i piękne obrazy są środkiem do prowadzenia trudnej dyskusji o przemijaniu. W tytule książki nie znajdziemy jednak słowa śmierć, pojawia się za to słowo życie, które, jak podkreśla Aleksandra Kurowska-Susdorf, jest w centrum opowiadania. Życie podobnie jak makaron, jest pełne smaków, barw, faktur, wielorakie, jak wiele jest osób na ziemi. Mające swój początek i koniec, a w środku bogatą, różną treść. Autorki bajki zachęcają czytelnika do spojrzenia na życie jak na przygodę, „akceptując to, że podobnie jak najpyszniejszy makaron, kiedyś się skończy”…

Książka jest napisana w języku kaszubskim. Znajdziemy w niej jednak dwujęzyczny wstęp oraz specjalny dodatek dla dorosłych- jak rozmawiać o życiu i śmierci, a także wiele propozycji, jak wykorzystać makaron podczas zabaw i rozmów o przemijaniu i towarzyszących im emocji.
Na wstępie mogliśmy posłuchać mini koncertu w wykonaniu Dominika Susdorfa (akordeon) oraz Janka Kotlewskiego (skrzypce). W wybranych przez chłopców utworach słyszeliśmy dźwięki radosne, beztroskie, ale też pełne nostalgii i zadumy. Wielobarwne, jak samo życie….

 

see photos

also check

Aktywne wtorki w Kębłowie

Aktywnie, twórczo, kreatywnie- gdzie? Oczywiście w BIBLIOTECE 🤩 Pierwsze zajęcia już 14 lutego ❤ o godzinie 15.00! 1 i 3 wtorek miesiąca zajęcia plastyczne, czytelnicze,

Read more "

Zakochany mózg

Spędź wigilię Walentynek w Bibliotece 🙂 Tym razem spojrzymy na miłość z punktu widzenia neurobiologii. Zastanowimy się m.in. nad tym co się dzieje w naszym

Read more "

Categories

Calendar
events

February 2023
MonTueWedHereFriSatSun
30
31
1
Młodzieżowy Klub Zaczytanych godz. 17
2
Młodzieżowy Klub Zaczytanych w filii w Kębłowie godz. 16:30
3
3 lutego o godz. 18.00 msza św. w intencji uczestników Marszu Śmierci, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie. Po mszy przemarsz ze zniczami na cmentarz parafialny i złożenie wiązanki na grobie ofiar Marszu Śmierci. Znicze będą dostępne przy wyjściu z Kościoła.
4
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
4 lutego edukacyjny spacer po Luzinie trasą Marszu Śmierci. Dotrzemy do głównych miejsc, w których zatrzymali się więźniowie w dniach 3-4 lutego 1945 roku. Spacer poprowadzi dr Aleksandra Kurowska- Susdorf, przewodnik po Muzeum KL Stutthof w Sztutowie, Kaszubach i Trójmieście.
5
6
7
8
9
Spotkanie autorskie z Michałem Sroką
10
11
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
12
13
14
15
16
17
18
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
19
20
21
22
23
24
25
BIBLIOTEKA CZYNNA 10:00-14:00
26
27
28
1
2
3
4
5

Tags